Nyitólap

Tanárok

Felvételizőknek

Diákjainknak

Versenyek

Érettségi

Linkek

Képgaléria, videók

 

Oláh György (George Andrew Olah)

 

Oláh György kutatásainak legjelentősebb eredményét az elektronhiányos karbokationok vizsgálatával érte el. E területen végzett munkájáért a Svéd Tudományos Akadémia 1994-ben kémiai Nobel-díjjal jutalmazta. A szénhidrogénekből (szupersavak segítségével, alacsony hőmérsékleten) protonfelvétellel keletkező nem konvencionális kovalens kötést tartalmazó ionokban négynél több vegyértékű szénatom szerepel. Ezekkel a különleges szerkezetű kationokkal kapcsolatos kutatásnak a szerkezeti kémiai ismeretek fejlődésén túl több gyakorlati haszna is volt, pl. segítségükkel a korábbiaknál olcsóbban lehet magasabb oktánszámú (de ólommentes) benzint előállítani.

A Nobel-díj elnyerését követő években az egész emberiséget érintő, a természetes nyersanyagok és energiahordozók apadását és a fokozott szén-dioxid-kibocsátást érintő problémák átfogó kezelésére alkalmas metanolgazdaság koncepcióján dolgozott. Meggyőződése volt, hogy a szén-dioxid metanollá, majd utóbbinak más energiahordozókká (például szénhidrogénekké, éterekké) való átalakítása megoldást jelentene a jövő energia- és nyersanyagellátásában. A vezetésével kifejlesztett metil-alkohollal működő tüzelőanyag-cella (Direct Methanol Fuel Cell, DMFC) az egész világ érdeklődésének fókuszába került, mert a találmány a hagyományos energiahordozók előteremtési költségeinek és a globális felmelegedésnek a növekvő problémáját oldhatja meg.

Oláh György 1927. május 22-én született Budapesten. Középiskolai tanulmányait a budapesti Piarista Gimnáziumban végezte. Ezután a Budapesti Műszaki Egyetemen tanult kémiát, ahol 1949-ben doktorált. A következő években az egyetemen tanított. Az 50-es években publikálni kezdett, már első tanulmányai nemzetközi érdeklődést váltottak ki. 1954–1956 között a szerves kémia tanszék vezetője és az MTA újonnan létrehozott Központi Kémiai Kutatóintézetének társigazgatója volt. Az 1956-os forradalom után családjával együtt elhagyta Magyarországot. Előbb Londonban éltek, majd a család Kanadába költözött. Itt a Dow Chemical-nál dolgozott 1964–1965 között. 1965-ben az Amerikai Egyesült Államokban, Clevelandban kapott munkát, a Case Western Reserve University-n. 1971-től amerikai állampolgár lett. 1977-től Kalifornia államban élt, ahol a Dél-Kaliforniai Egyetemen (University of Southern California) tanított. Még 1977-ben kinevezték az egyetem Szénhidrogénkutató Intézetének tudományos igazgatójává. 1991 óta a Los Angeles-i Loker Szénhidrogénkutató Intézet (Loker Hydrocarbon Research Institute) igazgatója volt.

A Magyar Tudományos Akadémia 1990-ben tiszteleti tagjává választotta. 2001-ben Corvin-lánc, 2002-ben Bolyai-díj kitüntetésben részesült. 2005-ben American Chemical Society Priestley-éremmel tüntette ki. 2006-ban megkapta a Magyar Köztársasági Érdemrend középkeresztje a csillaggal kitüntetést. 2006 óta Budapest díszpolgára. 2010-től az Emberi Méltóság Tanácsának tiszteletbeli elnöke volt. 2011-ben Széchenyi-nagydíjat kapott.

Forrás: www.ch.bme.hu/page/283/
mta.hu/mta_hirei/elhunyt-olah-gyorgy-nobel-dijas-kemikus-az-mta-tiszteleti-tagja-107473
mta.hu/vii-osztaly/elhunyt-olah-gyorgy-nobel-dijas-kemiaprofesszor-az-mta-tiszteleti-tagja-nem-sokkal-90-szuletesnapja-elott-107480
www.nobelprize.org/nobel_prizes/chemistry/laureates/1994/olah-facts.html
www.nobelprize.org/nobel_prizes/chemistry/laureates/1994/press.html
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/68/Oláh_György_előadása_8299.jpg
www.kfki.hu/~cheminfo/hun/olvaso/histchem/szerves/olahbio.html
https://en.wikipedia.org/wiki/George_Andrew_Olah
https://hu.wikipedia.org/wiki/ Oláh_György_(kémikus)