ELTE TTK KÉMIAI INTÉZET PROGRAMJAI
(1117 PÁZMÁNY PÉTER SÉTÁNY 1/A, ÉSZAKI TÖMB)
a programokra itt lehet regisztrálni: kutatokejszakaja.hu
(a regisztráció közvetlenül elérhető innen: http://www.kutatokejszakaja.hu/2015/esemenynaptar/index.php?menu_id=4&hely=7 - a lap alján szerepelnek a programok!)
A regisztráció szeptember 14-én 00.00-kor indul!
Előadások:
16-17h Salma Imre: Jótékony és káros részecskék a levegőben
Az aeroszol részecskék változatos szerepet játszanak környezetünkben. Valós és vélt káros következményeikről gyakran hallani. De melyik összetevők és hogyan is fejtik ki hatásaikat környezetünkre és az emberi egészségre? Az aeroszol részecskék valóban ellensúlyozzák a globális felmelegedést és befolyásolják az éghajlat változását?
Az előadással egy képzeletbeli utazásra hívjuk az érdeklődőket a légköri nanorészecskék sejtelmes világába a budapesti levegőminőség apropóján. Friss kutatási eredmények alapján adunk válaszokat a fenti kérdésekre, majd néhány közérdekű következtetést is megfogalmazunk. Az előadás után az érdeklődők egy regisztráció köteles foglalkozás (BpART: laboratórium falak nélkül) keretében meglátogathatják a Budapest Aeroszol Kutató és Oktató platformot (BpART)
Helyszín: Északi tömb, 165-ös terem
Férőhelyek száma: 100
Regisztrációköteles.
17-18h Róka András: A fény születése
Természetes környezetünket és vele a fényt annyira megszoktuk, hogy már rá sem csodálkozunk! Pedig tanulságos végig gondolni, hogy milyen szerepet töltött be a fény az emberiség történte során vagy, hogy mennyi idő kellett a fény megismeréséhez. A fény születése kapcsán a fényforrások és a fény tulajdonságainak elemzésével a következő területeket érintjük: Mikor születhetett először fény az Univerzumban? Hányféleképpen születik fény a fényforrásokban? Hogyan jelenik meg a fény és az anyag kölcsönhatása a mindennapi, többnyire összetett jelenségekben? Hogyan segítette az anyag szerkezetének megismerését a fényforrások sugárzásában rejlő információ. Hogyan bővült a fény szerepe a bioszféra fenntartása mellett?
Helyszín: Északi tömb, 1.69-es terem
Férőhelyek száma: 110
Regisztrációköteles.
18-19h Zsély István: A gyertyalángtól az erdőtűzig: lángok mindenütt
Bármerre fordulunk lángokkal, égéssel mindenütt találkozunk. De miért ilyenek a lángok? Miért sárga a gyertyaláng és kék a gáztűzhely lángja? Miért kormoz egy égő olajkút és miért nem egy sugárhajtású repülőgép hajtóműve? Ezeket a kérdéseket járja körbe a kísérletekkel gazdagon illusztrált előadás.
Helyszín: Északi tömb, 165-ös terem
Férőhelyek száma: 100
Regisztrációköteles.
19-20h és 21-22h II. éves kémia BSc hallgatók: Leszámolás a laborban
Milyen az, amikor a Vadnyugat betör egy kémiai laboratóriumba? A cowboyok és az indiánok dobhártyát és retinát nem kímélő küzdelmet folytatnak a végsőkig. Vajon marad a csatának hírmondója? Gyere el és meglátod! Bemutatják az ELTE TTK Kémiai Intézet II. éves kémia BSc hallgatói.
Helyszín: Északi tömb, 1.69-es terem
Férőhelyek száma: 110
Regisztrációköteles.
20-21h Hegedűs Kristóf: Véletlenszerű felfedezések a kémia világában
A látványos kémiai kísérletekkel kísért előadásból megtudhatjuk, hogy a véletlenek miként szolgálták tudomány előrehaladását, milyen nem várt kísérleti eredmények segítették a természeti törvényszerűségek megértését. Miért nem szabad figyelmen kívül hagyni, egy olyan kísérlet eredményét, amely nem egyezik az előzetes feltevéssel.
Helyszín: Északi tömb, 165-ös terem
Férőhelyek száma: 100
Regisztrációköteles.
Laboratóriumi ’élményfürdők’
17-20h A kémikus játszóháza
Mindenízű drazsék és nagyon-nagyon hidegkonyha. Megcsodálható, kipróbálható, megehető/megiható/megszagolható apróságok és kémiai hátterük. Titkosírás, varázstollak.
Helyszín: Északi tömb, Kémia Épület, bejárat
Férőhelyek száma: -
Nem regisztrációköteles.
15-16h és 17-18h és 19-20h és 21-22h Perényi Katalin: Analitikai kémia a mindennapokban
Kíváncsi vagy, mitől döglik a mosógép, ásványvíz-e a palackozott víz, lúgos-e a lúgos víz, savanyú-e a szőlő? A laboratóriumban megmérheted az otthonról hozott víz keménységét, készíthetsz pH-tesztet, amellyel otthon megállapíthatod a víz, gyümölcsök, mosószerek stb. kémhatását vagy ellenőrizheted akár a tisztálkodási termékek bőrbarát voltát is.
A kémiában használatos indikátorok, vagyis jelzőanyagok sokszínűségét, néhány különleges felhasználását is bemutatjuk ebben a programban.
Miért kell tudni az előzőekben feltett (és a hozzájuk hasonló) kérdésekre a választ?
Helyszín: Északi tömb, Kémia Épület, II. em. 202. laboratórium
Férőhelyek száma: 15
Regisztrációköteles.
15-16h és 17-18h Szalay Luca: Kémia a fazékban és a fürdőkádban
Tudod-e, hogy… Mitől piros a paradicsom? Mitől ,,mézédes" a méz? Hogy a táplálék emésztése már a szájban elkezdődik? Miért fontos a sóskát és a spenótot tejjel készíteni? Miért célszerű meglocsolni a feldarabolt almát, zellert citromlével? Miket nevezünk gyümölcs-észtereknek? Miből készül a margarin? Mi okozza a tonik keserű ízét? Hogyan főzik a szappant? Miért szüntethető meg a halszag citromlével való mosakodással? Miért nem szabad egyszerre kétféle mosószert használni? Hogyan működnek az optikai fehérítők? És az, hogy miért kell tudni az előzőekben feltett (és a hozzájuk hasonló) kérdésekre a választ?
Helyszín: Északi tömb, Kémia Épület, II. em. 202. laboratórium
Férőhelyek száma: 24
Regisztrációköteles.
16:00-17:15h, 17:30-18:45h, 19:00-20:15h, 20:30-21:45h
Eke Zsuzsanna: Melyik az erősebb? - Teák versenye
Közismert tény, hogy a kávé mellett a fekete és a zöld teák is tartalmaznak koffeint. Na de mennyit? Vajon melyikből készül élénkítőbb ital? Gyere és tedd próbára kedvenc filteres teádat! Hozz magaddal néhány filterrel, hogy együtt megmérhessük a belőle készülő tea koffeintartalmát! Egy kellemes teázás közben mindjárt össze is vetheted az eredményeket a többiek kedvenceivel.
Helyszín: Északi Tömb VI. emelet 602. laboratórium
Férőhelyek száma: 8
Regisztrációköteles.