too many painkillers

KODEIN ÉS OXIKODON*

Fájdalomcsillapító, ami káros szenvedéllyé válhat

Simon Cotton
University of Birmingham

A hónap molekulája 2015. december

codeine oxycodone morphine thebaine

Kodein

Oxikodon

Morfin

Tebain

Opium PoppyHasonlóan néznek ki, de van köztük kapcsolat is?

Igen és nem. Ezen molekulák mindegyike fájdalomcsillapító hatású, és ugyanazt a molekulavázat tartalmazzák (hasonló a szerkezetük), ugyanazt, amit a két másik fontos ópiát a morfin és a tebain. De sok szempontból különböznek is. Az oxikodon körülbelül egy évszázada előállított  félszintetikus gyógyszer, amíg a kodein egy természetes hatóanyag, amit a mákból (Papaver somniferum - fotó jobbra) nyernek. A kodein és a morfin két természetes, a mák által előállított fájdalomcsillapító.

Mit jelent az, hogy félszintetikus?

Ha egy bonyolultabb szerves molekulát az szervetlen vegyületekből és elemekből szeretnénk szintetizálni (totálszintézis), az nagyon sok lépésből állna, és nagyon alacsony lenne a kitermelés is. Sokkal hatékonyabb (és időtakarékosabb), ha a központi molekulaszerkezetet egy természetes forrásból vesszük, majd néhány lépésben átalakítjuk. Ezt jelenti azt, hogy félszintetikus.

Hogyan állítja elő a mák a kodeint?

Egy hosszú reakciósorozattal, ahol minden lépést más-más enzim katalizál. Az alábbiakban egy erősen egyszerűsített vázlatot mutatunk be. Két L-tirozin molekulából indulunk ki, az egyik dopaminná alakul, a másik 2-(4-hidroxifenil)-acetaldehiddé alakul. A két vegyület egy kondenzációs reakcióban egyesül (S)–norkoklauriné. Ez biztosítja a molekula alapvázát.


A kodein váz szintézise

Az ezt követő lépésekben történik a többi gyűrű kialakulása. A nurkoklaurin átalakul (S)-retikulinné, amely azután izomerizálódik (R)-retikulinné; ezután egymást követő ciklizációk (gyűrűzáródási reakciók) következnek, először szalutaridint, majd tebain jön létre.

Synthesis of thebaine
A tebain szintézise

Az ezt követő lépések eredményezik a kodeint (és a morfint).

Synthesis of codeine and morphine

És ezt laborban is el lehet végezni?

A kodein a mákban (Papaver somniferum) sokkal kisebb koncentrációban van jelen, mint a morfin. De elő lehet állítani a tebain alkaloidból is, amiben a perzsa mák (Papaver bracteatum) bővelkedik. Gyógyszerként azonban több kodeinre van szükség, mint ami a növényekből kinyerhető, ezért a legtöbb kodein morfinból készül. Ez egyszerűen a fenolos gyűrűn lévő OH-csoport metilezésével történik, a másik OH-csoportot érintetlenül hagyva, ez a módszer egy orosz kémikustól V. M. Rodionovtól (1878-1954) származik. A vegyület totálszintézise nem lenne túl hatékony.

Synthesis of codeine from morphine

Chlorodyne labelValószínűleg a kodeint hosszabb ideje használják gyógyszerként, mint az oxikodont?

Sok éven keresztül vény nélkül kapható gyógyszer volt, általában más hatóanyagokkal együtt, keverték paracetamollal (acetaminofen), vagy aszpirinnel vagy ibuprofennel, ezeknek együtt együtt fájdalomcsillapító és lázcsillapító hatása van. Néha koffeint adnak hozzá élénkítőként. Egy időben ez volt az egyik összetevője Dr. J. Collis Browne klorodin nevű gyógyszerének, ami nagyon népszerű vény nélkül kapható szer; de ma már a kodeint eltávolították belőle, és továbbra is széles körben használják hasmenéses panaszok kezelésére. A kodein csökkenti a köhögési ingert, ezért néha megtalálható köhögés elleni szirupokban is.

Hogy készül az oxikodon?

Az oxikodont abban az időben állították elő (1917, Németország szabadalmaztatva), amikor a gyógyszergyártó cégek jobb szintetikus fájdalomcsillapító szert kerestek, mint a morfin (ez az út vezetett korábban a diacetil-morfin, a heroin előállításához is).

Az oxikodon tebainból vagy kodeinből készül (amit természetesen morfinból is lehet készíteni). A tebainból kiindulva, az első lépés egy oxidáció, melynek eredménye a 14-hidroxikodeinon, ez megvalósítható egy olyan egyszerű oxidálószerrel, mint a hidrogén-peroxid, de legjobb konverziót akkor kapjuk, ha az oxidációt meta-klórperoxibenzoesavval (m-CPBA) végezzük esetsavban vagy trifluor-ecetsavban. Az oxocsoporttal konjugált C=C kettőskötést a 14-hidroxikodeinonban katalitikusan hidrogénezzük és így megkapjuk a kívánt terméket az oxikodont.

Synthesis of oxycodone
Az oxikodon szintézise

Hogyan hatnak ezek a fájdalomcsillapítók?

A szervezet a kodein kb. 10%-át morfinná alakítja, és ez okozza fájdalomcsillapító hatását. A kodein egy olyan előanyag molekula, amelyet a szervezet anyagcseréje alakít át aktív gyógyszermolekulává. A morfin kötődik a mű-opioid receptorhoz a központi idegrendszerben. Az, hogy hogyan működik az oxikodon kevésbé ismert. Egyesek a mű-opioid receptorokhoz való kötődést, mások a kappa-opioid receptorokat javasolták. Sajnos az oxikodon fájdalomcsillapító hatása mellett eufórikus hatású is.

oxycontin-tablets - from: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/e/e8/Oxycontin_list.jpgMi a különbség az oxikodon és az Oxycontin között?

Az Oxycontin (jobbra a képen) egy 1995-ben bevezetett (Magyarországon is kapható) oxikodon tartalmú szabályozott hatóanyag felszabadulású készítmény. Ez azt jelenti, hogy a gyógyszer fokozatosan szívódik fel a beteg szervezetében, 12 óránként kellett bevenni. Sajnos rövid idő alatt az emberek elkezdték másképp is fogyasztani, összezúzott por formájában, szippantva vagy vízben oldva intravénásan így a vérben gyorsan magas oxikodon koncentráció alakul ki.

És a függőség a probléma?

Az Egyesült Államokban az orvosok széles körben, enyhébb esetekben is elkezdték felírni, mint fájdalomcsillapítót, nem csak olyan súlyos esetekben, mint a rák végső szakasza, amire a morfint is alkalmazzák. Akik szedték ezt a fájdalomcsillapítót, azoknak tetszett a szer hatása, így elindultak a függőség felé vezető úton. Az Appalache vidéken a visszaélések miatt az Oxycontin "vidéki heroin" néven vált ismerté. "A törvény embere" (Justified) amerikai sorozatban, a kentucky szövetségi rendőrbíró, Raylan Givens (Timothy Olyphant) is sok időt töltött a helyi „oxi” fogyasztókkal és csempészekkel kapcsolatos ügyek megoldásával. Meglepő módon a heroin egy olcsóbb alternatívája az Oxycotinnak, ezért sok "oxi-függő" váltott heroinra, ha nem volt elegendő Oxycontin. Ennek következtében az Oxycotint használat is okolható a heroinfüggőség kialakulásáért, a két anyag pedig több ezer ember halálát okozta az Egyesült Államokban. Amiatt, hogy a fájdalomcsillapítónak használták a serdülő körében, főleg sportsérülések esetén, megtették az az első lépést a függőség kialakítása felé.

A fájdalomcsillapító függőség komoly problémává vált az USA-ban, számos hírességhez is példája ennek, köztük a néhai Michael Jackson, és a talk show házigazda Rush Limbaugh; Steve Tyler, Courtney Love, Charlie Sheen, Nicole Richie, Winona Ryder, Matthew Perry, Chevy Chase, Kelly Osbourne és Heath Ledger, de mások, is, mint például John McCain felesége Cindy.

Michael Jackson -from:https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/1c/Michael_Jackson_Cannes.jpg Charlie Sheen -from:https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/a7/Charlie_Sheen_2012.jpg Matthew Perry -from:https://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/6/6c/Matthew_Perry_as_Chandler_Bing.jpg Winona Rider -from:https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/3f/Winona_Ryder_(cropped).jpg

Michael Jackson

Charlie Sheen

Matthew Perry

Winona Ryder

A hidrokodon (dihidrokodeinon) hasonló szerkezetű és fájdalomcsillapító tulajdonságú, mint az oxikodon. Hidrokodon és paracetamol (acetaminofen) található a népszerű (de Magyarországon nem kapható) gyógyszerben a Vicodinban. Másik széles körben használt (de Magyarországon nem forgalmazott) fájdalomcsillapító, a Perocet oxikodont és paracetamolt tartalmaz. A hidrokodont nem szabad összetéveszteni egy másik fájdalomcsillapító hatású molekulával a dihidrokodeinnel.

Hydrocodone Hydrocodone

Hidrokodon

Dihidrokodein

Források

Általános

Morfin és kodein bioszintézis

Kodein szintézise morfinból

Oxikodon előállítása kodeinből vagy tebainból

Kodein és oxikodon hatása

Visszaélés az Oxycontinnal

Visszaélés biztos készítmények

Hírességek fájdalomcsillapító függősége

Fájdalomcsillapítás és függőség a sportolóknál

* A magyar változatot készítette: Sebő Tamás, ELTE Apáczai Csere János Gimnázium, 10.a (2016).

vissza az oldal elejére elejére

vissza a "A hónap molekulája" magyar oldalára